जिल्लालाई समृद्द बनाउने योजना ल्याउनेछौ : अध्यक्षका उम्मेदवार गुप्ता

लोकखबर
६ कार्तिक २०७८, शनिबार १७:१३

मकवानपुर उद्योग बाणिज्य (मउवा) संघको आसन्न निर्वाचनमा केन्द्रित भएर मउवा संघको चुनावमा अध्यक्ष पदमा कृष्ण गुप्ता अग्रवाल उम्मेदवारी घोषणा गरेका छन् । उनी खाद्य व्यवसायमा काम गर्दै आएको छ । उनी करिब ४० वर्षदेखि आफ्नो व्यवसायलाई निरन्तरता दिदै आएको छ। उनको जन्म २०२५ सालमा भएको हो। उनले २०३८-०३९ सालबाट खाद्य व्यवसाय करिब २०- २५ हजार रुपैया बाट सुरु गरेको थियो ।

सुरुवाती व्यवसाय, जसबाट व्यवसायिक पहिचान समेत उनको बनेको छ, त्यसलाई निरन्तरता दिनका लागि उनले कुनै कसर बाँकी राखेका छैनन् । संघको यही कात्तिक ७ देखि ९ गतेसम्म हुने चुनावमा आगामी कार्यकालका लागि अध्यक्ष पदमा घोषणा गरेको उम्मेद्वारीका विषयमा उनीसंग लोकखबर डटकमका संवाददाता रन्धिर साहले गरेको कुराकानी ।

मउवासंघको चुनावमा तपाईंको उम्मेद्वारीका विषयमा जानकारी गराउँनुहोस् न ।

आसन्न मउवासंघमा अध्यक्ष पदमा मेरो उमेदवारी रहेको छ । मउवासंघमा मैले पाँच वर्ष कार्यकाल बिताएको छु । यो मेरो छैठौं कार्यकालको अध्यक्ष पदमा उम्मेद्वारी हो । मैले मउवासंघमा आफ्नो अनुभवह हासिल गरेको छु। पाँचौं कार्यकालमा वर्तमान अध्यक्ष चयन भएको थियो । यो मेरो ६औं कार्यकालको सरुवात रहेको छ।

मउवा संघको निर्वाचनमा तपाइँलाई नै मत किन दिन्छ?

मउवा संघमा मेरो सहभागिता लामो समयदेखि रहेको छ। मैले आफ्नो ५ कार्यकाल मउवा संघमा काम गरेर अनुभव हासिल गरेको छु। म लाई व्यवसायीहरुको समस्या बारे राम्रो सङ्ग थाह छ। मलाइ व्यवसायहरुलेनै उम्मेद्बारीमा आउनका लागि जोड दिएको छ।

५ वर्षको कार्यकालमा यहाँले व्यवसायीका लागि केके गर्नु भयो ?
उद्योग वाणीज्य संघमा मैले अनुभव हासिल गरिरहँदा व्यवसायीहरुलाई सबैभन्दा बढी समस्या भनेको वाणीज्य तर्फको व्यवसायीलाइ छ भन्ने लाग्छ । र मकवानपुर जिल्लामा आर्थिकको पनि उतिकै समस्या रहेको छ। मैले सधै व्यवसायहरुको हक हित र बिकासलाई समेतेर काम गरेको छु। व्यवसायहरुलाई परेको हरेक समस्यमा मैले सहयोग गरेको छु। विशेष गरी कर, मिक्स मास, अनुगमन र नाप तौल लगायत धेरै समस्यालाई हामीले सहजीकरण गर्दै आएको छौं । हिजोको दिनमा प्यानमा व्यवसाय गर्ने तथा त्यो भन्दा माथिको कारोबार गर्ने व्यवसायीले अनिवार्य भ्याट दिनुपर्ने थियो । एक करोड ?पैयाँ सम्मको कारोबार गर्दा भ्याट नलाग्ने तथा प्यानमा हुने गर्छ ।
बागमती प्रदेशको राजधानी हेटौंडामा नापतौलको लाइसेन्स लिने व्यवस्था छैन । लाइसेन्स लिनका लागि अझैसम्म हामीले प्रदेश २ मा जानुपर्छ । यसलाइ मकवानपुरमा ल्याउने प्रयास हाम्रो जारी रहेको छ । व्यवसायीहरु अहिले बैंक ब्याजको त्रासमा रहेका छन् । मउवासंघ र महासंघ बिचको सहकार्यमा रास्ट्रबैंक संग छलफल गरी अहिले ब्याजदरमा घटाएको छौ।

यहाँले किसानहरुको लागि बजारीकरणमा के कस्तो भूमिका खेल्नु भएको छ ?
हाम्रो महासंघमा एउटा कृषि उद्यमी समिती रहेको छ । त्यो समितिमा मउवासंघका पूर्व अध्यक्ष अरुणराज सुमार्गी रहनुभएको छ । सुमार्गी कृषि उद्यमका सभापति रहनुभएको छ । उहाँले ७७ जिल्लामा कृषि उद्यमबारे विभिन्न किसिमका तालिमहरु तथा कार्यक्रमलाई अगाडी बढाउनुभएको छ । हाम्रो मउवासंघमा पनि एउटा कृषि समिती रहेको छ । यसले समय समयमा कृषिहरुको बीचमा बजारीकरण गर्ने तथा नेपाल मै उत्पादन भएको खाद्यान्न सामग्री नेपालभरी कसरी लैजाने विदेशी सामाग्री भन्दा हाम्रै देशमा बढी सामाग्री कसरी उत्पादन गर्ने बारे हाम्रो छलफल हुँदैछ ।

तपाईं संघको चुनावबाट विजय भएपछि के गर्ने योजना बनाउँनुभएको छ ?
हामीले मकवानपुर जिल्लालाइ कसरी आर्थिक तरिकाले समृद्ध बनाउने बिषयमा केन्द्रित भएर योजनाहरु बनाउने छौँ । व्यवसायीहरुलाइ हुँदै आएको समस्या तथा बसपार्कलाई व्यवस्थित बनाउने योजना बनाएका छौं । हामो २१ कोठाको भवन छ तर ठूलो पानी परेपछि व्यवसायीहरुको सामान भिज्ने गर्दछ । त्यसलाइ निराकरण गर्नेछौँ । हामिले कर करले हैन रहरले बुझाउनु पर्छ विषयमा भन्नेमा प्रोत्साहित गर्नेछु । हाम्रो टिमलाई तपाई सबैको साथ र सहयोगको अपेक्षा छ । हाम्रो प्यानल नै हामी विजय भए्पश्चात् बोलेर हैन गरेर देखाउने छौ । हाम्रो यो योजना र उम्मेद्बारी तपाइ व्यवसायीको हकहितका लागि हो । जय व्यवसायी ।

प्रतिकृया

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*