सडक विस्तार सम्बन्धि देवीप्रसाद गौतमको लेखमाथि टिप्पणी

लेखक ज्यू, के तपाई आफ्नो घर भत्काउन तयार हुनुहुन्छ ?

नरेश राजभण्डारी
२२ असार २०७६, आईतवार ०९:२२

लोकखबर डटकममा यही मिति २०७६ आषाढ २१ गते देवीप्रसाद गौतमको लेख पढ्न पाईयो । लेखकज्यू ले लेखको शिर्षकमा मेरो ध्यान पुग्यो र केही लेख्न मन लागेर यो लेख्दै छु । लेखक ज्यू ले आफ्नो लेखमा के भन्न खोज्नु भएको हो सो कुराको पुष्ट्याई अन्तिममा गर्नु गर्नुभएको छ । तर मध्य भागमा कार्लमाक्स, स्वर्ग नर्क शोषण जस्ता शब्दहरुको प्रयोग गर्नुभएको छ त्यो लेखको शिर्षकसंग कुनै मेल खादैन । कसैको सम्पत्ति सरकारले सित्तैमा लिदैंन, तर मुआब्जा दिन्छ । अधिग्रहण ऐन, मुआब्जा ऐन सबै ऐन छ । त्यही ऐन बमोजिम ०३१ सालमा सरकारले राजमार्ग दायाँबाँया २५/२५ मिटरको निर्णय लिएको हो । यो भनाई लेखकले आफ्नो लेखमा लेख्नु भएको छ । सार्वजनिक सडक ऐन, २०३१ को परिच्छेद २ को दफा १५ मा प्रष्टै लेखेको छ सरकारले जग्गा अधिग्रहण गरेबापत बाली नाली, घर टहराको क्षतिपूर्ति दिने भन्ने छ । साथै जग्गा प्राप्ती ऐन, २०३४ को दफा ३ मा पनि मुआब्जा दिने भन्ने उल्लेख छ र हालै सर्वाेच्च अदालतको फैसलामा मुआब्जा सहित क्षतिपूर्ति दिएरमात्र अधिग्रहण गर्नु भन्ने फैसला भएको छ । लेखक उहाँ आफै कानूनसंग सम्बन्धत व्यक्ति हुँदा हुदै यी नियम कानून र सर्वोच्च अदालतको फैसलाई नजर अन्दाज गर्दै यस्तो भनिरहनु कहाँसम्म उचित होला ? हालै हेउमनपाको मेयर ज्यूको भनाई पनि यस्तै आईरहेको छ । के यो देशमा कानून छैन? कुनै पनि अदालतले गरेको फैसलालाई सरकारी कर्मचारी वा जनप्रतिनिधिले फैसलाको सम्मान गर्नुर्पछ कि पर्दैन ? यदि सम्मान गर्नु पर्दैन भन्ने हो भने नेपालमा कानूनी राज्य छैन भन्ने प्रष्ट हुन्छ । र मेयर जस्तो जनतासंग सरोकारवालाहरु संग समन्वय नगरी यसरी बक्तव्य दिनु कति को उचित हुन्छ ? २५/२५ मी. मा पर्ने जग्गा धनी वा घरधनी व्यक्तिहरु विकास विरोधी होईन उहाँहरुको माग एउटै छ कानूनले दिएको अधिकार र अदालतले फैसलाको नजिर बमोजिम क्षतिपर्ति सहितको मुआबजा दिनु पर्छ भन्ने हो । एउटा घर बहालमा बस्ने व्यक्तिले एउटै कोठामा १० वर्ष बसेर कोठा खाली गर्नु भन्दा त त्यो व्यक्तिलाई कोठा छाड्दा पीडा हुन्छ भने यो त कसैको जिन्दगी भरको कमाई, कसैको त्यही घरमा जन्मेर हुर्केको अवस्थामा सबैलाई माया त हुन्छ नै तर उचित मुआब्जा र क्षतिपूर्ति सहित उनीहरुलाई अन्यत्र बस्नको लागि व्यवस्था भयो भने त जो कोहीले पनि यसमा कुनै आपत्ति जनाउने छैन । लेखकले आफ्नो लेखमा राज्य भनेको के हो, सरकार भनेको के हो, देश भनेको के हो ? म यहाँ राज्य र देशको परिभाषा भन्दा सरकारको बारेमा आफ्नो भनाई राख्न चाहन्छु । सरकार जनताद्धारा जनताको हकहितको लागि चुनिएर पठाएका राज्य व्यवस्था संचालन गर्न र जनताको हकहितको लागि विकास निमार्ण र जनताको आवश्यकता परिपूर्ति गर्न पठाएका जनताका प्रतिनिधी हुन । यदि उनै प्रतिनिधिहरुले जनताको हित विपरीत कार्य गर्छ भने बहुमतको सरकार होस या दुईतिहाईको सरकार होस् वा एक तन्त्रिए शासन होस सबैलाई तह लगाउने शक्ति जनतामा निहित छ त्यसैले संविधानले नै यो अधिकार जनतामा निहित राखेको छ । लेखक ज्यूले सरकारले भारतबाट आउने तरकारी, फलफूल रोकेको छ,भारतले दबाब दिई रहेको छ भन्ने भनाई पनि राख्नु भएको छ । वर्तमान सरकारको प्रधानमन्त्रीले निर्णय गरि विषधीयुक्त तरकारी फलफूल विषादी जाँच गरेपछि मात्र नेपाल भित्राउने भन्ने आदेशलाई भारतीय सरकारको दवावले मन्त्रिमण्डलले फिर्ता लिएको छ । के यो दबाब जनताले दिएको हो ? वर्तमान सरकार फिर्ता लिने सरकार बनेको छ जे पनि फिर्ता लिने गुठी विधेयक फिर्ता यस्तै, यस्तै अन्य बिधेयकहरु पनि फिर्ता लिनुपर्ने देखिन्छ । तसर्थ लेखक ज्यू कुनै पनि कुरा भत्काउन जति सजिलो छ बनाउन त्यत्तिकै गाह्रो छ । हेटौंडा शहर बन्न ६६ वर्ष लाग्यो अब यसलाई भत्काउन ६६ घण्टा पनि लागदैन । वि.सं.२०५१ सालदेखि २०६१ सालमा माओवादीले भत्काएको सर्वाजनिक भवन तथा अन्य संरचनाहरु त बनाउन सकेको छैन । नेपालका सरकारहरुले अनि जनताले कसरी विश्वास गरुन यी सरकारलाई ? भूकम्पको भग्नावेशहरु अहिलेसम्म जहाँको तही छ के बनाउला यी सरकारहरुले । लेखक ज्यूले व्यक्ति सुन्दर, व्यक्तिगत सम्पत्ति सुन्दर भएर पुग्छ ? व्यक्ति धनी भएपछि संसार सुन्दर हुन्छ भन्नेलाई के भन्ने ? यो भनाई तपाइ आम जनतासंग होईन राज्यमा राज गर्ने राजनेताहरुसंग गर्नुहोस् हिजो भूमिगत भएका नेताहरुको आज अर्बौ अर्बको सम्पत्ति छ ? देशका जनता उपचार गर्न नपाएर मरिरहेका छन् उनीहरु बेलायत र अमेरिकामा उपचार गर्दै हिडीरहेका छन् । हिजो हाम्रै अगाडी केही नहुनेहरु आज नेपालको धनी व्यक्तिको सूचीमा सूचीकृत भएका छन् र शाही खानदानले २३० वर्ष राज्य गरी नकमाएको सम्पत्ति अहिलेका राजनेताहरुसंग कहाबाट आयो यो कुरा तपाई उहाँहरुसंग प्रश्न गर्नुहोस् । अब आयो २५ मिटरको कुरा देश बनाउनको लागि जो कोहीले केही त्याग गर्नुपर्छ तर त्याग गर्ने भन्दैमा आफू र आफ्नो परिवारको बिचल्ली बनाउन कोही पनि तयार रहदैन के तपाई आफ्नो घर भत्काउन तयार हुनुहुन्छ ?
हेटौंडा

प्रतिकृया

2 thoughts on “लेखक ज्यू, के तपाई आफ्नो घर भत्काउन तयार हुनुहुन्छ ?

  1. Surishma Rajthala says:

    Sahi kuro ho yo kura lai sabai sarokar walaharu le manan garnu parne kuro ho ? Khoi yaha t afnai duno sojyau n fursad nai chain ….

  2. रोम प्रसाद खनाल says:

    मनमा जेआयो त्यही लेख्यो ठूलो बीचारक बन्यो भैगो । धर्ती टेकेर कुरा गरन , राज्य कानून अनुसार चल्नु पर्छ बल मिच्याँई हुनुहुँदैन भन्ने सम्मको विवेक भयेन अब भगवानैले यिनीहरुको बुद्धि फिराउलान…..

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*